Jan Bárta celkově vyhrál Tour du Loir et Cher

GP ČSC Velká cena Olomouckého kraje už za měsíc

Druhé kolo TOMKET MTB poháru vyhrál Kulhavý

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Tábor bude opět hostit SP v cyklokrosu

Svitávka na SP v Ailingenu osmá

EP handicapovaných v Praze opět oceněn UCI

Trialová sezona začíná

Prodej užitkového vozu
ČSC nabízí k prodeji užitkový vůz značky Renault Master rok výroby 2010, stav KM 260 700. Vaše nabí..

Závod V4 se letos na českých silnicích nepojde

Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

HISTORIE ČESKÉHO SVAZU CYKLISTIKY

Cyklistika patří k nejrozšířenějším sportům na světě. Stejně je tomu tak i u nás, na kole jezdí skoro každý. Český svaz cyklistiky byl založen v listopadu 1883 a byl prvním sportovním svazem na českém území (v následujícím roce jej následovali veslaři a pak další sportovní odvětví. Byli jsme činní i na mezinárodní úrovni, byli jsme osmí na půdě Mezinárodní cyklistické unie (UCI), když před námi to byly Velká Británie, USA, Francie, Dánsko, Belgie, Kanada a Švýcarsko. V současné době čítá UCI přes 170 členských federací v nichž se sdružují silničáři, dráhaři, jezdci na horských kolech, cyklokrosaři, sálovci, BMX, trialisté a handicapovaní cyklisté.

Mezinárodní autoritu ČSC posilují i další historická fakta. První cyklistický závod se uskutečnil již 15. srpna 1869 v Brně, v cizině se závodilo o něco dříve jen ve Francii, Velké Británii, Belgii, Itálii a Německu. V tomto směru jsme tedy šestí. A závod mistrovský? Jsme první zemí, v níž se bojovalo o titul a medaile na silnici. Stalo se tak 2. října 1887. A další odvětví? Na dráze měl domácí šampionát premiéru v Plzni v roce 1889, v krasojízdě počátkem 20. století (1903), v kolové v roce 1928, cyklokros dostal doma punc oficiálnosti až v roce 1952, zbylá odvětví jsou podobně jako na celém světě podstatně mladší.

Důstojně se ČSC zapsal i na půdě pořadatelské. Hostili jsme mistrovství světa na silnici, dráze, v kolové, krasojízdě, cyklokrosu i v cross country, evropský šampionát napsal u nás dokonce první kapitolu na silnici Trutnov 1995, proslavili jsme se Závodem míru. V současnosti je z pohledu mezinárodního naší výkladní skříní Závod míru juniorů, Závod míru U23 či etapový cyklistický závod Czech Cycling Tour.

Významné závody však pravidelně pořádáme i na dráze, v cross country, cyklokrosu, kolové, BMX jakož i v dalších odvětvích. Úspěšnost se však celkem logicky měří především výsledky. Co získali cyklisté v průběhu 135 let své existence? Hodně, hodně medailí. Osm cenných kovů máme z olympijských her:

• 1956 - stříbro Ladislav Fouček na pevném kilometru v Melbourne
  • 1956 - stříbro Ladislav Fouček s Václavem Machkem na tandemu v Melbourne
  • 1964 - zlato Jiří Daler ve stíhacím závodu v Tokiu
  • 1976 - zlato Anton Tkáč ve sprintu v Montrealu
  • 1980 - bronz kvarteto Theodor Černý, Martin Penc, Jiří Pokorný a Igor Sláma ve stíhacím závodě družstev v Moskvě
  • 1980 - bronz kvarteto Michal Klasa, Vlastibor Konečný, Alipi Kostadinov a Jiří Škoda v silniční časovce družstev v Moskvě
  • 2012 - zlato Jaroslav Kulhavý v cross country v Londýně
  • 2016 - stříbro Jaroslav Kulhavý v cross country v Rio de Janeiru

A drahých kovů ze světových a evropských šampionátů přivezli naši reprezentanti již neuvěřitelných 705 (162 zlatých, 227 stříbrných a 306 bronzových). To je bilance, kterou se může pochlubit jen velmi málo jiných našich sportovních svazů.

Důkazem mezinárodní autority ČSC je i fakt, že Vladimír Holeček byl dlouhé roky víceprezidentem světové a prezidentem evropské cyklistiky (v současné době je čestným předsedou), Marián Štetina byl do roku 2017 členem řídícího výboru UCI.

27.12.2006 | zobrazeno 41062x
Za tuto sekci zodpovídá: Cícha Jaroslav rss