Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

I druhou virtuální Grand Prix vyhrál Daniel Turek

Dráha Dráha

Mistrovství Olomouckého kraje na dráze

MTB MTB

Strabag Cup – ČP XCO - NOVÉ TERMÍNY

BMX BMX

Trénuj s repre BMX - 7. díl Matěj Bohuslávek

Cyklokros Cyklokros

Cyklokros do nové sezóny se změnami

Sálovka Sálovka

Trénuj s repre SÁLOVKA - 2. díl Adéla Přibylová

Handicapovaní Handicapovaní

Zrušení SP Para-cycling v kanadském Baie-Comeau

Trial Trial

Trénuj s repre TRIAL - 5. díl Vašek Kolář

Trial Ženská cyklistika

Tour de Feminin 2020 - zrušení

Informace ČSC
ČSC vypisuje výběrová řízení - investice


Revidovaný UCI silniční kalendář 2020


ČSC vypisuje výběrové řízení - investice
Předmětem veřejné zakázky je dodávka kamerového systému pro zabezpečení sportoviště. Dodávka kam..

Cyklistika v TV / zobrazit vše
Příběh bikera - Jan Kopka ČT4 SPORT 28.05.2020 Příběh bikera aneb cesta za Hotelem California
Příběh bikera - Jan Kopka ČT4 SPORT 29.05.2020 Příběh bikera aneb cesta za Hotelem California
Příběh bikera - Jan Kopka ČT4 SPORT 08.06.2020 Příběh bikera aneb cesta za Hotelem California

Partneři ČSC

Domácí report. ostatní

Zlatý z Tokia Daler slaví osmdesátin

Jiří Daler získal na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 pro českou cyklistiku první zlatou cyklistickou medaili, když při premiéře stíhacího závodu jednotlivců nenašel přemožitele. Dnes tento velikán slaví osmdesáté narozeniny.

Na dalších letních olympijských hrách v roce 1968 v Mexiku skončil v kvalifikaci závodu stíhacího jednotlivců a byl pátý v týmové soutěži. S cyklistikou začal v šestnácti letech, kdy se nelegálně připojil k pelotonu závodu Brno–Mikulov–Brno. V létě 1956 se stal členem Slávie Žabovřesky a v Třebíči hned vyhrál svůj první závod. Přestoupil do Favoritu Brno, kde získal svou první medaili z mistrovství republiky, stříbro ve sprintu.

Mimochodem, ve stíhačce, která ho později proslavila, byl až sedmý. Vojnu absolvoval v Dukle Pardubice, kde si po počátečních neúspěších vybojoval místo v reprezentaci. V roce 1962, to už byl zpět ve Favoritu, zajel ve Štětíně nejlepší československý čas ve stíhačce a tím se kvalifikoval na mistrovství světa 1963, kde se probojoval mezi osm nejlepších. V roce 1964 přivezl bronz z MS v Paříži a tím se stal velkou nadějí pro olympijské hry v Tokiu. Tam ve finále porazil Itala Ursiho.

Tokijské hry odstartovaly sérii Dalerových úspěchů. V roce 1965 byl členem družstva, které získalo na MS v San Sebastianu bronz, roku 1966 byl na MS v Německu v individuální stíhačce druhý a o rok později v Amsterdamu třetí. Na sklonku kariéry v letech 1969–1970 jezdil silniční závody profesionálů a šestidenní na dráze.

„Už po roce jsem dostal příkaz z tehdy normalizovaného Československa, že se musím vrátit,” posteskl si po letech Daler. Nakonec byl rád, že mohl dělat trenéra v Dukle Brno. Jiří Daler byl osmkrát mistrem republiky ve stíhacím závodě jednotlivců i družstev, vytvořil čtrnáct československých rekordů a dva světové – při předolympijských závodech v Mexiku na 4 a 5 km. Dvakrát, v letech 1966 a 1967, se stal Králem cyklistiky.

Vedení Českého svazu cyklistiky se tímto připojuje ke všem gratulantům a oslavenci přeje pevné zdraví a ještě mnoho najetých kilometrů.

 

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
08.03.2020 | zobrazeno 516x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC

Exkluzivní partner ČSC