Zemřel trenér a funkcionář Jiří Wimmer

O víkendu se rozjíždí ŠKODA EXTRALIGA v kolové

Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP

Třetí titul pro Mathieu van der Poela
Třetí světový titul, po zlatu z roku 2015 z Tábora a z loňského roku, vybojoval v elitní kategorii m..

Domácí report. cyklokros

Balogh: Situace je vážná, ale pracujeme na nápravě

Cyklokrosová sezona spěje rychlým tempem ke svému závěru, ale to chybělo našim reprezentantům na světovém šampionátu ve švýcarském Dübendorfu. Tak špatné vystoupení na mistrovství světa čeští příznivci nepamatují. Až na dvaačtyřicetiletou Kateřinu Nash, která dojela jedenáctá, všichni ostatní zůstali za očekáváním. I to byl jeden z důvodů proč jsme položili několik otázek předsedovi komise cyklokrosu Petrovi Baloghovi.

Český cyklokros neprožívá nejlepší období…

„Když jsem byl loni na MS v dánském v Bogensee, tak jsem se potkal s Petrem Abelem. Bavili jsme se o našem cyklokrosu a já říkal, že nemáme nejlepší časy. Jsem si vědom odchodů řady jezdců - Noskové, Štybara, bratrů Ťoupalíků, ale i řady dalších talentovaných juniorů na silnici. Uvažoval jsem o nějakém stimulu a já si uvědomil, při vzpomínce na rok 2001, kdy po MS nastal obrovský cyklokrosový nárůst. Obešel jsem důležité instituce, u zastupitelů Tábora jsem získal podporu, stejně tak od Jihočeského kraje a na základě toho jsme podali kandidaturu na pořádání MS 2024. Tu jsme nyní proměnili v jeho pořadatelství. Musím zdůraznit, že je potřeba poděkovat vedení ČSC, prezidentu Petru Markovi a především panu Holečkovi, kteří nám strašně pomohli. Porazili jsme francouzského žadatele, které podporoval prezident UCI David Lappartient. Rozhodlo asi to, že všichni vědí, že v Táboře děláme cyklokros na vysoké úrovni již mnoho let. Nelze si nevšimnout, že třeba ve Švýcarsku cyklokros deset let stagnoval a letos na domácím šampionátu již měli Švýcaři dobré výsledky. Věřím, že takto z toho budeme profitovat i my za čtyři roky. Musíme soustředit na kategorie starších žáků a juniorů, kteří v době MS by měli zajistil dobré výsledky v kategoriích juniorů a U23. Já říkám: šampionát chceme dělat právě proto, že se nedaří, aby závodníci měli stimul.“

Tím jste mi ale neodpověděl na moji otázku.

„Musíme si přiznat – bylo to waterloo českého cyklokrosu. Hodně jezdců bylo nemocných, to ale není v žádném případě omluva, jen fakt. Když si nebudeme nic nalhávat, tak musíme přiznat, že máme konkurenceschopné máme v elitní kategorii tři jezdce. Nečekal jsem žádné zázraky, ale co jsem viděl na vlastní oči, tak to je neomluvitelné. Podobné to je v kategorii U23. Smutno je mi z juniorů. Letos, ač to nevypadá, tak jsme měli možná nejlepší generaci za posledních pět šest let. Zatloukal, kdyby chtěl dělat jen cyklokros, tak by jel o medaili. Další čtyři jezdci jsou prvoročáci, jsou velkým příslibem do budoucna. Jezdili v desítce na SP, cyklokros chtějí dělat, ale i oni byli nemocní. Musíme se podívat, proč před MS závodníci onemocní.“

Fanoušci berou výsledky hodně nelibě. Čím si je chcete udobřit?

„Překvapily mě mnohé reakce bývalých závodníků, kamarádů, kteří, zdá se, mají radost, že se nám na mistrovství nedařilo a já je neviděl tři roky na cyklokrosu. To je ale jejich věc. I přes špatný šampionát vidím posun kupředu a věřím, že když budeme pracovat i dále, tak zase budeme patřit ke špičce.“

Od příští sezony dojde ke zcela jiné organizaci SP. Jak vnímáte tuto změnu?

„Pojede se čtrnáct závodů a u nás jsou na to dva pohledy. Ztrácí se tím výjimečnost seriálu, bude to spíše taková všední věc. Na druhou stranu by mělo startovat jen 12 Belgičanů a to je pozitivní. Třeba Boroš s Nesvadbou jsou za to rádi, dostanou se na další závody, které se jezdí v té nejvyšší kvalitě. Bude to ale více stát a to je problém. Dopředu není dobré dělat nějaké soudy. I nám pořadatelům SP to přinese zvýšené náklady na organizaci, došlo k navýšení organizačních poplatků. Ale říkali jsme si, že když se nepřihlásíme, tak to přinese další propast.“

Toi Toi Cup si ale naši jezdci i ti zahraniční pochvalují. Jak bude vypadat příští ročník?

„Plánujeme několik změn. Třeba si hodně slibujeme od angažováním Zdeňka Mlynáře, který bude traťový komisař. Bude dohlížet na stavby okruhů, máme snahu aby byly více do tahu, aby se závodníci dostávali do větší zátěže. A třeba důraz bude kladen na to, aby se překážky daly skákat, aby se to učili již jezdci od těch nejmenších kategorií. Nápadů je více - tréninková centra, společné tréninky atd.“

07.02.2020 | zobrazeno 556x