Zemřel trenér a funkcionář Jiří Wimmer

O víkendu se rozjíždí ŠKODA EXTRALIGA v kolové

Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP

Třetí titul pro Mathieu van der Poela
Třetí světový titul, po zlatu z roku 2015 z Tábora a z loňského roku, vybojoval v elitní kategorii m..

Domácí report. cyklokros

Cyklokrosový SP v novém formátu

V nové sezoně 2020/21 dojde v cyklokrosovém terénu k zásadní změně. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) prodala práva na pořádání Světového poháru belgické firmě Flanders Classics a tak výrazně změnila program SP. Namísto současných devíti závodů bude obsahovat podstatně více závodů.

V nastávajícím ročníku to bude čtrnáct podniků, ale organizátoři počítají až se šestnácti závody. UCI to vysvětluje tím, že nový formát umožní zlepšit geografické rozložení závodů nejvyšší kategorie, ale, ... v Belgii se bude konat maximálně polovina akcí a další závody budou pořádat země, které jsou aktivní na mezinárodní scéně nebo se zavázaly rozvíjet cyklokros ve své zemi.

O tom se však dá polemizovat. Belgie je v současném cyklokrosu nepochopitelně zemí, kde je tento sport na nejvyšší úrovni, ale odůvodnění o geografickém rozložení při pohledu na kalendář ukazuje, že to jaksi skřípe. Pro české krosaře i diváky je aspoň trochu potěšitelné, že jeden ze závodů se pojede na českém území, konkrétně 15. listopadu v Táboře.

Seriál odstartuje 4. října ve Waterloo v USA a tradiční finále se pojede týden před světovým šampionátem v nizozemském Hoogerheide.

Tam kde je nevíce peněz v cyklokrosu v Belgii, tam se pojede minimálně polovina závodů a ty země, které na tom tak dobře nejsou, čeká zase více výjezdů a tím pochopitelně větší finanční zátěž. Naskýtá se tedy otázka: je nový model skutečně přínosem pro celosvětové rozšíření cyklokrosu, či jen malá (velká) domů firmě Flanders Classics.

Navíc platí omezení, že v den a den před závodem SP se nemůže pořádat jiný závod první kategorie kalendáře UCI, což v důsledku znamená podstatné omezení pro další země pořádat závody této kategorie a to rozhodně k popularizaci cyklokrosu ve světě nepřispěje.

Program SP 2020/21

4. října: Waterloo (USA)

18. října: Dublin (Ir.)

25. října: Zonhoven (Belg.)

1. listopadu: Overijse (Belg.)

15. listopadu: Tábor

22. listopadu: Koksijde (Belg.)

29. listopadu: Besançon (Fr.)

6. prosince: Wachtebeke (Belg.)

13. prosince: Antwerpy (Belg.)

20. prosince: Namur (Belg.)

27. prosince: Diegem (Belg.)

3. ledna: Hulst (Niz.)

17. ledna: Villars (Švýc.)

24. ledna: Hoogerheide (Niz.).

06.02.2020 | zobrazeno 268x