Zemřel trenér a funkcionář Jiří Wimmer

O víkendu se rozjíždí ŠKODA EXTRALIGA v kolové

Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP

Třetí titul pro Mathieu van der Poela
Třetí světový titul, po zlatu z roku 2015 z Tábora a z loňského roku, vybojoval v elitní kategorii m..

Zahraniční report. cyklokros

Belgický juniorský triumf, zklamání Čechů

Triumfem belgickým juniorů a zklamáním českých nadějí skončil úvodní závod druhého dne světového cyklokrosového světového šampionátu ve švýcarském Dübendorfu. Zvítězil syn krosové legendy Svena Nyse a největší favorit Thibau Nys a spolu s ním vystoupili na stupně vítězů Lennert Belmans a Emiel Verstrynge. Češi zklamali, nejlepší byl Jan Zatloukal, ale dojel až čtrnáctý.

Světovou šampionkou mezi ženami kategorie U23 se stala přesvědčivě Marion Norbert Riberolleová, senzační stříbro a první krosovou medaili pro svoji zemi vybojovala v této kategorii prvním rokem jedoucí Blanka Kata Vasová z Maďarska a třetí dojela britský favoritka Anna Kayová. Jediná Češka na startu Tereza Švihálková dojela třiadvacátá.

Krátce po startu se na čele závodu juniorů usadili největší favorité a ještě do terénu vjížděl český mistr Zatloukal na nadějném pátém místě, ale pak se na náročném bahnitém okruhu rychle propadl. Na čele se utvořila čtyřčlenná skupina – Belgičané Nys a Belmans, Švýcar Dario Lillo a Nizozemec Tibor Del Grosso. O tempo se staral převážně domácí jezdec, který dokázal vyhrát poslední závod SP v Hoogerheide.

Jenže největšího aspiranta na titul Nyse to nechalo klidného a v závěru druhého ze čtyř okruhů nasadil k trháku. Vypracoval si okamžitě pohodový náskok, který se vyšphal až na 40 vteřin. Marně se ho snažili stíhat Belmans a Lillo, zezadu se přibližoval Verstrynge. Zatímco o titulu bylo jasně rozhodnuto, boj o další medaile byl dramatičtější. Nejprve se vzdálil Belmans a v předposledním sjezdu spadl Lillo a přišel tím i o bronz když se před něj dostal Verstrynge.

Z našich nejlépe odstartoval Zatloukal, ale pak nestačil. Naopak až z páté řady startující Matěj Stránský se neustále posouval výše nakonec dojel jen jedno místo za Zatloukalem. "Jsem spokojen, hodně spokojen, počítal jsem, že bych se mohl dostat do dvacítky. Startoval jsem až z páté řady a hodně se to tam ucpalo. Všichni se snažili tam projet a já s kolem na ramenou jsem se dostal přes dost soupeřů, někam ke dvacátému místu. A pak se mi ještě podařilo předjet pár lidí. Trať mi seděla, již od začátku pobytu tady jsem se modlil aby pršelo a bylo bahno," řekl spokojený Stránský, který na světovém šampionátu bude moci jet i příští rok. Naopak Zatloukal v cíli sdílný nebyl a novinářům rezolutně odmítl sdělit své pocity a rychle zmizel z mix zóny.

Výsledky:

Junioři:

1.Nys 38:50, 2. Belmans +31, 3. Verstrynge (všichni Belg.) +38, 4. Lillo (Švýc.) +54, 5. Del Grosso (Niz.), 6. Brenner (Něm.) +1:13, 14. Zatloukal +2:01, 15. Stránský +2:17, 27. M. Kopecký +4:07, 43. Jindřich 5:42, 50. Fiala (všichni ČR) +6:48.

Ženy:

1. Riberolleová (Fr.) 48:31, 2. Vasová (Maď.) +27, 3. Kayová (Brit.) +40, 4. Clouseová (USA) +1:19, 5. Bakkerová +1:34, 6. van der Heijdenová (obě Niz.) +1:53, …Švihálková (ČR) +9:49.

FOTO Jaroslav Svoboda

Foto: