Zemřel trenér a funkcionář Jiří Wimmer

O víkendu se rozjíždí ŠKODA EXTRALIGA v kolové

Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP

Třetí titul pro Mathieu van der Poela
Třetí světový titul, po zlatu z roku 2015 z Tábora a z loňského roku, vybojoval v elitní kategorii m..

Domácí report. mtb

Bikerka Čábelická míří přípravu k Tokiu 2020

Nejlepší česká bikerka Jitka Čábelická již výrazně míří svou přípravu ve svém týmu pod novým názvem GAPP System KOLOFIX mtb racing team a v pozměněné sestavě na olympijskou sezonu. Nejvýše Češka v žebříčku UCI si svými výsledky zajistila podmíněnou nominaci.„Jsem šťastná, že se to povedlo a v Tokiu budu závodit. To byl cíl. Nechci si klást žádné konkrétní číslo, chci tam zajet co nejlépe a dělám pro to všechno,“ říká Jitka Čábelická.

Sestava jejího závodního týmu se letos mění, rozšiřuje se na čtyři jezdce. K Čábelické a Tomášovi Dudkovi se připojují Alvin Tomášek a Lukáš Kobes, naopak odešel Matěj Průdek.

Čábelická zažila loni svoji nejlepší závodní sezonu. Vybojovala kromě účasti na OH v Tokiu i místo nejvýše postavené Češky na žebříčku UCI. Zároveň byla 20. na mistrovství světa v kanadském Mont-Sainte-Anne, 18. v celkovém pořadí SP 2019, jejím nejlepším výsledkem v seriálu Světového poháru je dvanácté místo v Lenzerheide a třináctá byla na evropském šampionátu v Brně. Zároveň se stala mistryní ČR i vítězkou Českého poháru.

"Věcí v níž se chci zlepšovat je hodně, hlavně po technické stránce to loni bylo slabé a intenzivně na tom pracuji. Na olympiádě chci pochopitelně uspět, ale uvědomuji si, že je to zcela jiný závod než všechny ostatní. Trať jsem již viděla, vím do čeho jdu. Hodně bude záležet na podmínkách, v létě budou zcela jiné, než jsme zažili v říjnu kdy jsme tam byli. Okruh stavěla stejná party jako tratě v Londýně a Rio de Janeiru. Je o velkých kamenech, hodně členitá, krátké a rychlé kopce a hned technika se skoky. Proti závodům Světového poháru půjde o ještě náročnější level," ví Čábelická co ji čeká.

Předběžná nominace pro Čábelickou představuje úlevu z hlediska přípravy. "Nemusím formu směřovat k nominačním závodům, mohu se postupně rozjezdit. Nechci všechny závody hodit za hlavu s vidinou olympiády, byť pochopitelně půjde o vrchol a budu se snažit formu vyladit právě pro Tokio. Ale jede se i mistrovství Evropy a mistrovství světa. To je v Albstadtu měsíc před závodem v Tokiu, takže bude následně dostatek času výkonnost vyladit. Věřím, že se mi podaří formu načasovat tak, abych byla v optimálním rozpoložení při mistrovství světa, a pak vše gradovalo v Tokiu.V posledních letech předvádím vyrovnané výkony a velká motivace pro mě je i zajet dobrý výsledek na SP v Novém Městě na Moravě. Jedu doma a cítím velkou zodpovědnost před našimi diváky," říká Jitka Čábelická.

Olympijské hry jsou vždy absolutním vrcholem..."Snažím se stres související s olympijskou účastí nepřipouštět. Je to tak lepší, protože mnohdy se při obrovském tlaku jednoho závodu stává, že se závodník úplně rozsype. Klasickým příkladem v podání mnoha českých závodníků je podle mého třeba Světový pohár v Novém Městě na Moravě," pokračuje Jitka, která nijak zásadně přípravu s ohledem na olympijské hry neměnila.

"Příští týden letím na čtrnáct dnů na Kanárské ostrovy, poté mě čeká etapový závod na Kypru, následně se přesunu znovu na Kanárské ostrovy na další soustředění. Doma pojedu závody poprvé až v závěru dubna v Touškově. V tomhle se vlastně držíme zaběhnutého scénáře. Od podzimu se však snažím ladit techniku jízdy s Pepou Dresslerem, bývalým mistrem světa v biketrialu. Snažím se získat sebedůvěru, vystupovat z komfortní zóny a posouvat limity. Využíváme třeba i kolo bez řetězu," popisuje.

"Používáme kolo na pumptrack, kde se vlastně používá místo šlapání jako hnací síla pohyb těla. Je to jedinečné z hlediska ovládání kola. Začátky v mém podání byly hodně vtipné, dokonce je mám zachycené na kameře a je to zábavné. Vracím se vlastně k základům. Postupně se zlepšuji. Při závodech na okruhu jsem vinou špatné technicky ztratila třeba dvacet sekund. Musím více věřit kolu, což souvisí se sebedůvěrou."

28.01.2020 | zobrazeno 261x