Petr Vakoč: Být lídrem bude velká výzva

Nominační kritéria mládeže MTB

Cyklokrosařka Nash uhájila v SP třetí místo

Hrdlička s Loskotem získali na MS bronz v kolové

Provoz sekretariátu přes vánoční svátky
Sekretariát ČSC bude od 23.12.2019 do 1.1.2020 uzavřen.

Světový pohár v dráhové cyklisti... ČT4 SPORT 31.01.2020 Záznam dalšího závodu Světového poháru v dráhové cyklistice...

Domácí report. silnice

Hirt: V CCC budu mít prostor, chci ho využít

Jan Hirt se po dvou letech angažmá v Astaně navrací do oranžových barev týmu CCC, dres tohoto týmu ale oblékal ještě v době, kdy se jednalo o celek kategorie ProContinental. Od té doby se český závodník posunul o velký kus dál, v letošním roce má na kontě například druhé místo v etapě na Giro d’Italia.

V závodech ale v podstatě vždy startoval v pozici hlavního domestika lídrů svého týmu, věří proto, že velkých výsledků bude teprve přibývat. V letošním roce by mu navíc vzhledem k jeho vrchařským schopnostem měl vyhovovat jak olympijský závod, tak trasa Mistrovství světa v Aigle a v obou případech na startu nechce chybět.

1. Vracíš se do týmu CCC, co rozhodlo o přestupu právě do tohoto týmu?

„Hlavní faktor byl ten, že bych měl mít v týmu více prostoru než v Astaně. Myslím si, že mě ty nejlepší roky ještě čekají a chtěl bych ještě předvést nějaké dobré výsledky. V Astaně bych neměl tolik příležitostí jako v CCC.“

2. Astana byla tvým prvním WT týmem, čím tě působení v ní obohatilo?

„Hlavní rozdíl byl celkově v tom, že Astana je relativně velký tým, takže první změnou bylo už samotné zázemí a pak také přístup k závodění. Do každého závodu jsme šli s tím, že jedeme na výsledek, na každé Grand Tour jsme startovali s tím, že chceme bojovat o vítězství, nebo minimálně podium. Takže jsem cítil zodpovědnost vůči týmu, závodník si nemůže dělat, co chce. A pak samozřejmě také tréninkové podmínky. Měli jsme hodně soustředění ve vysoké nadmořské výšce a také další tréninkové kempy. S tím také větší trenérský tým a více personálu. Takže změna to byla téměř ve všem. Byl to velký rozdíl oproti CCC, dokud byl ještě prokontinentální tým.“

3. Co od přestupu do CCC očekáváš a co očekáváš od sezóny? Máš už vytyčené vrcholy?

„Očekávám, že nebudu muset na každém závodě pracovat pro lídry, konkrétně to většinou bylo pro Miguela Lópeze, ale že budu mít volnější ruku a budu moct zkusit nějaké individuální výsledky. Určitě bych se chtěl pokusit získat etapové vítězství na Grand Tour a samozřejmě mě láká i olympiáda, takže to jsou dva hlavní cíle. Také bych se chtěl v příští sezóně poprvé postavit na start Tour de France. Takže budu cílit na Tour a následně v případě nominace na OH.“

4. Máš už potvrzené, že by ses mohl k radosti českých diváků představit na nějaké Grand Tour jako lídr?

„To prozatím není jisté. Ani start na Tour prozatím není jistý, ale já doufám, že to tak dopadne. Nicméně asi bychom tam nejeli s lídry na celkové pořadí, ale spíš bychom bojovali o etapová vítězství. V týmu máme Grega van Avermaeta, který by byl prioritou. Kdyby ale byla možnost, snažil bych se zbytečně neztrácet čas, abych měl dobré postavení i v celkovém pořadí. Prioritou ale nejspíš budou etapy.“

5. Profil trati OH by ti měl vyhovovat, bude start na olympiádě důležitější než závody Grand Tour?

„Příští rok by pro mě mělo být prioritou spíš celé období Tour a následně OH. Jsem závodník, který má první polovinu etapového závodu slabší a druhou lepší, forma mi postupně stoupá s koncem závodu. Navíc mám vždy dobrou formu ještě chvíli poté, takže si myslím, že kdybych jel Tour, měla by mi forma v posledním týdnu gradovat. Mohlo by se to pak vystupňovat tak, že bych měl být na olympiádu v top formě za celou sezónu. Takže na OH bych startoval určitě rád.“

6. Pro vrchaře bude také trať MS, budeš chtít vylepšit své sedmnácté místo z Innsbrucku?

„Jak jsem říkal, priorita bude Tour a OH, od toho se bude všechno odvíjet. Ideální scénář by byl, kdybych si po tomto vrcholu dobře odpočinul a pak si na rozjetí před MS zajel Vueltu. Pak by to bylo podobné, forma by mi měla gradovat s koncem Vuelty a na mistrovství bych měl mít super formu. Letos bych ho jel rád, pokud nebudu úplně unavený.“

Foto: Gettysport

Judita Lorencová