Petr Vakoč: Být lídrem bude velká výzva

Bikerka Čábelická míří přípravu k Tokiu 2020

Cyklokrosařka Nash uhájila v SP třetí místo

Hrdlička s Loskotem získali na MS bronz v kolové

Provoz sekretariátu přes vánoční svátky
Sekretariát ČSC bude od 23.12.2019 do 1.1.2020 uzavřen.

Světový pohár v dráhové cyklisti... ČT4 SPORT 31.01.2020 Záznam dalšího závodu Světového poháru v dráhové cyklistice...

Domácí report. mtb

Špičák už podesáté hostí iXS European Downhill Cup

Předposlední pátý závod z letošní šestidílné evropské série sjezdu horských kol – iXS European Downhill Cup, přivítá o víkendu šumavský Ski& Bike Špičák. Největší sportovní areál západočeské Šumavy pořádá jediné mezinárodní závody ve sjezdu horských kol, které se v posledních letech jezdí v ČR, jubilejně podesáté za sebou. Vrcholný podnik ve sjezdu horských kol je zařazen v nejvyšší kategorie UCI - C1.

Také letos se od pátku 16. do neděle 18. srpna pojede na zdejší nejtěžší, 1750 metrů dlouhé, trati Struggle celkem v sedmi kategoriích - U17 a U19 dívky a chlapci, elite mužů a žen a masters (muži ročník 1989 a starší). V době uzávěrky přihlášek o úterní půlnoci čítala startovní listina téměř 200 jmen ze 30 zemí světa včetně např. Panamy, JAR, Austrálie nebo Indonésie. Nejvíce startujících bude v kategorii elite mužů – celkem 92. Nejvíce bikerů a bikerek bude z Německa (48) a pořádajícího Česka (25).

Zatím jsou v rámci EDC odjety čtyři závody – dva ve Slovinsku (Maribor a Kranjska Gora) a dva v Itálii (Abetone, Pila). Z průběžného pořadí série se na Špičáku představí lídr elitní kategorie mužů Constantin Ruetsch ze Švýcarska, který vede s náskokem více než 100 bodů, i zatím třetí Christopher Philogene z JAR. Z nejvýše postavených Čechů pojedou mj. zatím 34. Ondřej Štěpánek či 42. Lukáš Studnička. Přihlášen je i loňský vítěz ze Špičáku Stanislav Sehnal, který zatím v žádném závodě letošního EDC nestartoval, či předloňský šampion - Slovák Stanislav Baranek.

Ondřej Štěpánek zatím letos není v EDC se svými umístěními moc spokojen, ale na Špičáku chce být samozřejmě co nejvýš. „Letos jsem zajel nejlépe v Abetone, kde jsem byl desátý a na Špičáku bych proto chtěl skončit nejhůře taky do desátého místa. Letos mi už od prvního závodu v Mariboru brzdí problémy s novým kolem, s nímž se stále sžívám a přizpůsobuju se mu, není to jednoduché,“ přiblížil své pocity před víkendovým závodem ve Ski&Bike Špičák Štěpánek.

Z ženské elitní kategorie diváci uvidí průběžně druhou a třetí ženu EDC - Leu Rutzovou ze Švýcarska a Italku Alessii Missiaggiaovou. Na startu bude i Češka Jana Bártová (zatím jela jen jeden závod letošní EDC a figuruje na 14. pozici).

Bez 250 metrů téměř dvoukilometrová trať Struggle s převýšením 320 metrů nabídne celkem 11 atraktivních skoků. „Diváci se bez problémů dostanou ke všem úsekům závodní trati včetně skoků. Letos jsme opět jeden menší přidali v horní části. Na tom největším z nich doskočí jezdci až do vzdálenosti 10 metrů ve zhruba třímetrové výšce,“ popisuje atraktivitu i náročnost závodu jeho ředitel Jan Kasík. Jinak se téměř 70 procent úseků sjíždí lesem či po jeho okraji. Povrch je ze sta procent přírodní a střídá se na něm hlína, kamení a kořeny, překážky/skoky jsou dřevěné. Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák opět zachovají každoroční tradici a nebudou vybírat divácké vstupné.

Záznam z finálových jízd odvysílá ČT Sport. Celá série iXS European Downhill Cupu následně vyvrcholí finálovým závodem 20. – 22. září v rakouském Brandnertalu. Provoz celého areálu Ski&Bike Špičák zůstává během akce pro veřejnost neomezen! K dispozici jsou ostatní tratě bikeparku, nezávodící bikeři i jiní cyklisté a diváci mohou využívat lanovku na vrchol Špičáku. Otevřená je i rozhledna.

14.08.2019 | zobrazeno 279x