Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Český pohár na silnici se přesouvá do Ostravy

Dráha Dráha

GP Prostějov – Memoriál Ot. Malečka příští týden

MTB MTB

Dramatická soutěž týmů TOMKET Pražského MTB poháru

BMX BMX

Topinka má skalp mistra světa

Cyklokros Cyklokros

Tábor bude opět hostit SP v cyklokrosu

Sálovka Sálovka

Písek s Gottfiedem pátí v Evropě

Handicapovaní Handicapovaní

Další tři české medaile na SP handicapovaných

Trial Trial

Šest medailí z Wadowic

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
Výběrové řízení - dodávkové automobily


ČESKÁ TELEVIZE - EVROPSKÉ HRY V MINSKU
Rozhovor o úspěších cyklistů na Evropských hrách v Minsku.

Výběrové řízení - Světelné tabule
Vážení, dovolujeme si vás touto cestou informovat o vypsání výběrového řízení na světelné tabule...

Cyklistika v TV / zobrazit vše
Czech Tour 2019 ČT4 SPORT 23.08.2019 Reportáž z největšího českého cyklistického etapového závodu

Partneři ČSC

Domácí report. silnice

Vítězem ZMJ je Francouz Toumire, Češi měli smůlu

Hned v úvodní etapě se oblékl francouzský reprezentant Hugo Tourmire do žlutého trikotu pro vedoucího závodníka Závodu míru juniorů, když přijel do cíle v Litoměřicích s náskokem šestnácti vteřin na hlavní pole po sólovém úniku. Dres až do konce etapového závodu nikomu nepůjčil a stal se celkovým vítězem 48. ročníku tohoto podniku.

Českým závodníkům se lepila už od první etapy smůla na paty. V první etapě dojel nejlépe z našich reprezentantů Pavel Bittner na 15. příčce v hlavním poli, Filip Řeha však nabral vinou technických problémů výraznou ztrátu hned v úvodu.

"V první etapě jsme si splnili to, co jsme chtěli. Kluci byli aktivní a já jim především kladl na srdce, aby se nám nestalo to, co loni, kdy nám hned na začátku odjelo osm lidí. Kluci byli koncentrovaní,“ byl spokojený trenér Konečný, přesto ho mrzela smůla Filipa Řehy: „Na osmém kilometru zasukoval řetěz a než jsme se k němu dostali, tak dost ztratil a bohužel se pak dotáhl už jen na odpadlou skupinku. Naštěstí dokončil a byli jsme stále kompletní."

Druhý den byla dopoledne na programu časovka jednotlivců, odpoledne pak silniční závod se startem a cílem v Roudnici nad Labem. Nejrychlejší v časovce byl italský reprezentant Antonio Tiberi, na zisk žlutého trikotu ale jeho výkon nestačil. Nejlepším Čechem v časovce byl třináctý Mathias Vacek, který ztratil čtyřicet dva vteřin a tím se zařadil na průběžné jedenácté místo. 

„Jedenácté místo Mathiase a čtyřiadvacátá příčka Pavla Bittnera je slušné umístění na to, že jsou v kategorii prvním rokem. Slušný výkon podal také Jakub Bouček,“ chválil svěřence Tomáš Konečný.  

Odpolední osmdesáti kilometrovou rovinatou etapu ovládl opět italský závodník, tentokrát však Tomas Trainini. Čeští závodníci byli v etapě aktivní, jeden z nich nechyběl ani v úniku, který ale bohužel nevydržel. Nakonec byl nejlepší dvanáctý Pavel Bittner ve spurtu hlavní skupiny. 

V sobotu byla na programu královská etapa s cílem v Altenbergu. Etapě opět dominovali Italové, když ji ovládl vítěz časovky Antonio Tiberi. Smůlu si ale vybrali čeští reprezentanti. Velký favorit etapy Mathias Vacek měl čtyři kilometry před cílem defekt zadního kola, jen kousek před začátkem ochranné zóny. Klasifikován byl nakonec jako osmnáctý.

Tohle byla smůla, prostě pech. K tomu se nedá nic říct. Možná by to vydrželo až do ochranné zóny. Pamatuji si na podobný případ Quintany, kde rozhodčí přivřeli oči, ale v danou chvíli hraje velkou roli psychika. Mathias si za tím šel, ale prostě tohle je sport,“ mrzela smůla v závěru reprezentačního kouče Tomáše Konečného, který byl s výkonem svých svěřenců spokojený: „Všichni se učí, ale nemám nic, co bych měl vytknout. Bittner jel skvěle, i když zrovna tahle stoupání nejsou pro něj. Bouček měl defekt na začátku druhého stoupání, což se hrozně těžko dohání, když už se láme chleba. Štěstí prostě nebylo úplně na naší straně.“

Závěrečnou etapu v Terezíně ovládl pro změnu dánský reprezentant Andreas Byskov Sarbo, který dorazil do cíle tři vteřiny před hlavním polem. Nejlepším Čechem byl ten den Jakub Ťoupalík, když dokončil jako desátý. Ani poslední den se však domácí reprezentaci nevyhnuly komplikace. Lídr týmu Mathias Vacek spadl pod druhou vrchařskou prémií, Bittnera pak v závěru stihl defekt.

Kluci si lízli, ale Mathias spadl na hlavu a na ruku, takže byl otřesený a chvíli jsem ani nevěděl, jestli ještě bude pokračovat, ale probral se z toho a v kopci si to ještě dojel. Z odpadlé skupiny se dostal do první. Zabojoval, a to se mi líbí. Kluci ukázali, že na to mají, ale štěstí trošku haprovalo,“ shrnul reprezentační kouč Tomáš Konečný, který se za výkon svěřenců stydět nemusí. „Poslední spurt jsme měli jet na Bittnera, ale on kilák a půl před cílem měl defekt. To jsem si říkal, že už nemůže být normální. V poslední etapě jsme měli asi pět defektů a dva pády. Byl to náročný závod a musíme to brát sportovně. Mathias s Pavlem jsou prvoročáci, ale ukázali, že na to mají a ostatní kluci jim byli skvěle k ruce, pomáhali si, týmově to zvládli a ukázali svoji sílu, kterou věřím, že ukáží v jiných závodech,“ uzavřel vystoupení reprezentace Konečný. 

V celkovém hodnocení se vešli dva čeští závodníci do první dvacítky, když Mathias Vacek skončil čtrnáctý a Pavel Bittner šestnáctý. 

 

 

Foto: Patrik Pátek / PatRESS.cz

 

Judita Lorencová
13.05.2019 | zobrazeno 823x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC

Exkluzivní partner ČSC