Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Třetí díl KALAS CUPu už tuto sobotu ve Valticích

Dráha Dráha

Machačová druhá v žebříčku UCI v bodovačce

MTB MTB

V Řepích startuje STRABAG ČP pohár horských

BMX BMX

Nominačníí kritéria pro výjezd reprezentace 2018

Cyklokros Cyklokros

Táborští cyklokrosaři výrazně posílili

Sálovka Sálovka

SC Svitávka vyhrála 3. Kolo MČR U23 v kolové

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní cyklisté v nových dresech

Trial Trial

Osmé místo Koláře v Barceloně

Trial Ženská cyklistika

Ženy Dukly Praha chtějí vytvořit úspěšný tým


Domácí report. ostatní

Bábek: A nyní medaile z olympiády

Česká cyklistika má nového krále. Poprávu se jím stal třicetiletý Tomáš Bábek z Dukly Brno. Opanoval seriál Světového poháru v keirinu a ze světového šampionátu v Hongkongu si z této olympijské disciplíny přivezl bronz a navíc stříbro ze závodu na 1 km s pevným startem.

Přitom chybělo velmi málo a závodit již nemusel. V noci na 27. dubna 2011 se nejspíš podruhé narodil. V Brně jej srazilo auto a následek?? Otevřená zlomenina stehenní kosti, trojitá zlomenina dolní čelisti se ztrátou zubů, zlomenina páté zánártní kůstky, proražená plíce. Po třech dnech v kómatu se probudil, a i když mu lékaři nedávali velkou naději, vrátil se také na kolo a do roka závodil.

Vítězství v anketě o Krále české cyklistiky si moc váží. „Před rokem jsem byl druhý a doufal jsem, že bych mohl vyhrát. Ale Jarda (Kulhavý) je legenda, obdivuju ho za jeho stabilně skvělou formu a mám teď o to větší radost, že jsem ho v anketě porazil. Nicméně je to závazek na další rok a beru to i jako výzvu, protože bych chtěl mít stejně jako on stabilní výsledky,“ řekl krátce po vyhlášení 53. ročníku ankety sympatický sprinter.

„Zcela jistě je to můj zatím nejlepší závodní rok. Ale vyhrát mistrovství světa se mi ještě nepodařilo, mám z něj stříbro a bronz a byl bych rád, kdyby se mi ještě tohle povedlo si splnit. A olympijská medaile je pro mě samozřejmě taky cíl. Až ji získám, budu spokojený.“ Dráhařů získalo korunu před ním dost, ale naposledy ji získal v roce 2007 Alois Kaňovský, který z Mallorky přivezl zlato z omnia a přidal bronz z madisonu.

„Snažím se dráhovou cyklistiku propagovat, protože je to u nás trochu opomíjený sport, i když je zajímavý. A ta konkurence na světové úrovni je přitom neskutečná. Na vystavování cen jsem nikdy úplně nebyl, ale za poslední rok a půl mi jich hrozně moc přibylo. Dal jsem si ceny na knihovnu, ale teď budou nejspíš muset ty knížky dolů a dám tam všechny trofeje, které jsem získal,“ řekl Tomáš Bábek.

Po těžkém zranění je jeho návrat obdivuhodný. „Zní to asi až paradoxně, ale člověk si v tu chvíli začne vážit jiných hodnot. Možná že to zranění je to, co mě dostalo na vrchol, do sportovní elity. Začal jsem se dívat na důležitější věci, než na jaké jsem se díval předtím a otevřelo mi to oči. Vážím si všeho, co se za tu dobu podařilo. Když jsem loni vyhrál evropský šampionát tak bylo to strašně emotivní. Brečel jsem, stál jsem na nejvyšším stupni, visela tam naše vlajka a já měl všechno před očima. Hrozně důležitá byla vůle a láska ke kolu, bez nich jsem se nevrátil. Nikdy jsem jiný sport nedělal a kolo pro mě znamená hrozně moc,“ pokračuje.

Letos se mu splnil i další sen, byl pozván japonskými pořadateli na čtyři měsíce k sérii tradičních keirinů jezdící se v devíti závodnících a mezi nejlepšími uspěl. „Závodí se tam na železném kole a ocelových ráfcích a je to fakt dřina, poctivá cyklistika jako v šedesátých letech. Tím nechci říct, že by současná cyklistika nebyla poctivá, je rychlejší, pořád bolí, ale v Japonsku je to drsné. Oni jsou kamikadze, pošlou k zemi soupeře za jakoukoliv cenu a když vidíte ty chrániče a obličej v bojovnickém módu… je to něco úplně jiného než mezinárodní keirin. Tak se na světových soutěžích jezdit nedá, protože by přišla diskvalifikace, ale mi tamní pobyt a závodění zvedl psychickou odolnost,“ řekl Bábek, který do Japonska zamíří i příští rok, protože smlouvu podepsal na dva roky.

A také doufá, že tam pojede i v roce 2020. „Mám postupné cíle, které by měly vrcholit právě na olympiádě v Tokiu. Trochu mi hraje do karet i to, že jsem dostal pozvání na ten jejich keirin na dva roky. Bydlím necelý kilometr od olympijské dráhy a každý týden jsem na ní trénoval. Příští rok by to mělo být stejné a pokud se zadaří, dostanu smlouvu i na další dva roky. Už se tam cítím trochu jako doma, což beru jako velkou výhodu.“

FOTO Ivana Roháčková

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
10.11.2017 | zobrazeno 474x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss
Visegrad 4 pohár mtb český pohár - silnice 2015
silnice 2018
Cyklistika v TV / zobrazit vše
ČT4 SPORT MAGAZÍN CYKLISTIKY - BŘEZEN 2018... 20.04.2018 Informace o dění v cyklistice doma i ve světě za posledních ...
ČT4 SPORT MAGAZÍN CYKLISTIKY - DUBEN 2018 04.05.2018 Informace o dění v cyklistice doma i ve světě za posledních ...
ČT4 SPORT Gracia Orlová 2018 04.05.2018 Sestřih z průběhu etapového závodu v silniční cyklistice žen...
Informace ČSC
ČSC hledá dodavatele na Krále cyklistiky
Český svaz cyklistiky hledá dodavatele na zajištění galavečeru Král cyklistiky na období od roku 201..

Používání diskových brzd na národních závodech
Na jednání silniční komise dne 23.3.2018 bylo rozhodnuto, že možnost používání diskových brzd nebude..

Velodrom znovu otevřen