Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

René Andrle: Chci pomáhat mladým růst

Dráha Dráha

Češi na SP dráhařů v Minsku neuspěli

MTB MTB

GAPP System – Cabtech MTB Racing Team

BMX BMX

Bikrosaři Topinka a Bohuslávek úspěšní v Thajsku

Cyklokros Cyklokros

Kopecký třetí v Nommay, celkově vede

Sálovka Sálovka

Hrdličkové na medaili nedosáhli, skončili čtvrtí

Handicapovaní Handicapovaní

Ježkovo loučení a úspěchy českých reprezentantů

Trial Trial

Co čeká český cyklotrial v roce 2018?

Trial Ženská cyklistika

Ženy Dukly Praha chtějí vytvořit úspěšný tým


Domácí report. ostatní

Bábek: A nyní medaile z olympiády

Česká cyklistika má nového krále. Poprávu se jím stal třicetiletý Tomáš Bábek z Dukly Brno. Opanoval seriál Světového poháru v keirinu a ze světového šampionátu v Hongkongu si z této olympijské disciplíny přivezl bronz a navíc stříbro ze závodu na 1 km s pevným startem.

Přitom chybělo velmi málo a závodit již nemusel. V noci na 27. dubna 2011 se nejspíš podruhé narodil. V Brně jej srazilo auto a následek?? Otevřená zlomenina stehenní kosti, trojitá zlomenina dolní čelisti se ztrátou zubů, zlomenina páté zánártní kůstky, proražená plíce. Po třech dnech v kómatu se probudil, a i když mu lékaři nedávali velkou naději, vrátil se také na kolo a do roka závodil.

Vítězství v anketě o Krále české cyklistiky si moc váží. „Před rokem jsem byl druhý a doufal jsem, že bych mohl vyhrát. Ale Jarda (Kulhavý) je legenda, obdivuju ho za jeho stabilně skvělou formu a mám teď o to větší radost, že jsem ho v anketě porazil. Nicméně je to závazek na další rok a beru to i jako výzvu, protože bych chtěl mít stejně jako on stabilní výsledky,“ řekl krátce po vyhlášení 53. ročníku ankety sympatický sprinter.

„Zcela jistě je to můj zatím nejlepší závodní rok. Ale vyhrát mistrovství světa se mi ještě nepodařilo, mám z něj stříbro a bronz a byl bych rád, kdyby se mi ještě tohle povedlo si splnit. A olympijská medaile je pro mě samozřejmě taky cíl. Až ji získám, budu spokojený.“ Dráhařů získalo korunu před ním dost, ale naposledy ji získal v roce 2007 Alois Kaňovský, který z Mallorky přivezl zlato z omnia a přidal bronz z madisonu.

„Snažím se dráhovou cyklistiku propagovat, protože je to u nás trochu opomíjený sport, i když je zajímavý. A ta konkurence na světové úrovni je přitom neskutečná. Na vystavování cen jsem nikdy úplně nebyl, ale za poslední rok a půl mi jich hrozně moc přibylo. Dal jsem si ceny na knihovnu, ale teď budou nejspíš muset ty knížky dolů a dám tam všechny trofeje, které jsem získal,“ řekl Tomáš Bábek.

Po těžkém zranění je jeho návrat obdivuhodný. „Zní to asi až paradoxně, ale člověk si v tu chvíli začne vážit jiných hodnot. Možná že to zranění je to, co mě dostalo na vrchol, do sportovní elity. Začal jsem se dívat na důležitější věci, než na jaké jsem se díval předtím a otevřelo mi to oči. Vážím si všeho, co se za tu dobu podařilo. Když jsem loni vyhrál evropský šampionát tak bylo to strašně emotivní. Brečel jsem, stál jsem na nejvyšším stupni, visela tam naše vlajka a já měl všechno před očima. Hrozně důležitá byla vůle a láska ke kolu, bez nich jsem se nevrátil. Nikdy jsem jiný sport nedělal a kolo pro mě znamená hrozně moc,“ pokračuje.

Letos se mu splnil i další sen, byl pozván japonskými pořadateli na čtyři měsíce k sérii tradičních keirinů jezdící se v devíti závodnících a mezi nejlepšími uspěl. „Závodí se tam na železném kole a ocelových ráfcích a je to fakt dřina, poctivá cyklistika jako v šedesátých letech. Tím nechci říct, že by současná cyklistika nebyla poctivá, je rychlejší, pořád bolí, ale v Japonsku je to drsné. Oni jsou kamikadze, pošlou k zemi soupeře za jakoukoliv cenu a když vidíte ty chrániče a obličej v bojovnickém módu… je to něco úplně jiného než mezinárodní keirin. Tak se na světových soutěžích jezdit nedá, protože by přišla diskvalifikace, ale mi tamní pobyt a závodění zvedl psychickou odolnost,“ řekl Bábek, který do Japonska zamíří i příští rok, protože smlouvu podepsal na dva roky.

A také doufá, že tam pojede i v roce 2020. „Mám postupné cíle, které by měly vrcholit právě na olympiádě v Tokiu. Trochu mi hraje do karet i to, že jsem dostal pozvání na ten jejich keirin na dva roky. Bydlím necelý kilometr od olympijské dráhy a každý týden jsem na ní trénoval. Příští rok by to mělo být stejné a pokud se zadaří, dostanu smlouvu i na další dva roky. Už se tam cítím trochu jako doma, což beru jako velkou výhodu.“

FOTO Ivana Roháčková

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
10.11.2017 | zobrazeno 305x
Za tuto sekci zodpovídá: Trousil Štěpán rss
pohár mtb český pohár - silnice 2015 Toi Toi Cup 2017 Mistrovství Evropy Mistrovství Evropy
Cyklistika v TV / zobrazit vše
Informace ČSC
Mimořádná volební konference ČSC
V příloze naleznete - seznam kandidátů na funkci prezidenta ČSC a člena VV ČSC, jednací řád a volebn..

Školení trenérů II. a III. třídy Terezín
Přihlášky do 25.12.2017 zaslat na mail: henke@ceskysvazcyklistiky.cz Zájemci prosím potvrdit ubyto..

Nominace na MČR omnium 16.-17.12.2017
V příloze naleznete seznam nominovaných závodníků na MČR omnium, které se uskuteční 16.-17.12.2017..