Čeští závodníci druhou nejúspěšnější výpravou ME

Rugovac a Pietrula ve Fiorenzuole na sedmém místě

Sedm elitních Čechů na bikové ME

Bikrosařka Bartůňková došla na MS do semifinále

Táborští cyklokrosaři výrazně posílili

Sálovci na ME bez medaile

Handbiker Antal chce uspět na MS a chce do Tokia

Šesté místo Pečínkové ve Světovém poháru

Domácí report. trial

Noví mistři republiky v cyklotrialu

Druhá soutěž Českého poháru spolu s mistrovstvím republiky mládeže se konala v sobotu v trialovém areálu na Sportovním ostrově v Blansku. Na start se postavilo více než osm desítek závodníků. Celkem třikrát si museli poradit s okruhem složeným z pěti sekcí, jejichž obtížnost byla tentokrát znatelně vyšší než při ostatních závodech seriálu Youth Games.

„Náročnost tratí odpovídá tomu, že se jedná o mistrovství republiky“, vysvětluje ředitel závodu Jiří Sehnal. „V cyklotrialu podle pravidel UCI se šampionát nejede jako seriál, ale jedná se o jednorázovou soutěž“, dodává.

Nesoutěžily ovšem jen děti. Po obědě odstartovala soutěž Českého poháru v cyklotrialu, která v elitní kategorii nabídla zajímavý souboj mezi domácím Václavem Kolářem a slovenskou jedničkou Samuelem Hlavatým. „Tratě byly pěkné, v kvalifikaci jsem ale dvakrát chyboval, když jsem minul šipku. Ve finále mi pak nevyšla druhá sekce a už jsem Vaška bodově nedohnal, takže zaslouženě zvítězil“, zhodnotil závod Hlavatý.

Pořádáním Mistrovství České republiky mládeže v cyklotrialu byl pověřen klub ÚAMK AMK Biketrial Blansko. „Na základě zkušeností z loňské soutěže Youth Games jsme neměli pochybnosti o tom, že Blanenští dokážou připravit závody požadované kvality“, chválí organizátory Radek Janka z pracovní skupiny trialu při Českém svazu cyklistiky. „Trialpark na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka prošel v posledních letech díky podpoře Jihomoravského kraje náročnou rekonstrukcí a nyní má parametry sportoviště světové úrovně“, doplnil ještě. Jeho slova nepřímo potvrzuje i silná účast zahraničních závodníků ze Slovenska a z Polska. Potěšující je také rostoucí zájem o nejmladší kategorii promesa.

Další soutěž je připravena na sobotu 3. června v Březové u Sokolova, kde se pojede již třetí kolo Českého poháru spolu s mládežnickými Youth Games. Oproti barevným umělým sekcím v Blansku čekají v Březové na cyklotrialisty přírodní kamenité tratě.

Mládežnickými mistry České republiky pro rok 2017 se stali:

• kategorie poussin (9-10 let): Vojtěch Hříbek (2007), ÚAMK AMK Cyklo-trial Střední Čechy
  • kategorie youth girls (9-11 let): Denisa Pecháčková (2007), ÚAMK Cyklo-trial Střední Čechy
  • kategorie benjamin (11-12 let): René Vymětal (2005), ÚAMK SK Biketrial Znojmo
  • kategorie girls (12-16 let): Alžběta Pečínková (2002), ÚAMK AMK Hamry nad Sázavou
  • kategorie minime (13-14 let): Tomáš Vepřek (2003), ÚAMK AMK Biketrial klub Olomouc
  • kategorie cadet (15-16 let): Marek Pochtiol (2001), Trial klub Žižkovo Pole

Český pohár – kategorie elite:

1. Václav Kolář (1991), ÚAMK AMK Biketrial Blansko
  2. Samuel Hlavatý (1999), Cyklo klub Rudina – Slovensko
  3. Martin Štěpánek (1998), ÚAMK AMK Hamry nad Sázavou

Radek Janka