Čeští závodníci druhou nejúspěšnější výpravou ME

Rugovac a Pietrula ve Fiorenzuole na sedmém místě

Sedm elitních Čechů na bikové ME

Bikrosařka Bartůňková došla na MS do semifinále

Táborští cyklokrosaři výrazně posílili

Sálovci na ME bez medaile

Handbiker Antal chce uspět na MS a chce do Tokia

Šesté místo Pečínkové ve Světovém poháru

Zahraniční report. trial

Pečínková vítězkou UCI Trials WYG, Hříbková druhá

Velmi spokojená se vrátila česká výprava z UCI Trials Světových her mládeže, které se konaly o víkendu v Německu. Šest závodníků postoupilo ve svých kategoriích mezi finalisty a ve dvou případech se podařilo postup dotáhnout až na stupně vítězů. Česká republika navíc získala bronzovou medaili v soutěži národních týmů.

Čtrnáctiletá Alžběta Pečínková startovala v kategorii girls (12-15 let). Po prvním kole se ujala vedení s 9 TB a dvoubodovým náskokem před Miyu Hirano (JPN). Ve druhém ale dostala pětibodovou penalizaci za překročení šipky na jinak snadné sekci a stále se jí také nedařilo překonat velmi obtížný úsek s betonovými bloky. S ním se potýkaly i její soupeřky, na druhé místo se posunula druhá z Japonek, Kana Yokota. Bylo zřejmé, že třetí kolo rozhodne. Naše závodnice hned na úvodní sekci ošklivě spadla při doskoku a zbytek závodu absolvovala s bolestivě naraženým ramenem a sedřenou bradou – a navíc zátěží dalších pěti trestných bodů. Snad tomu pomohl i vyplavený adrenalin, že zbývající úseky absolvovala bez chyb a podařilo se jí dostat i přes onu betonovou sekci. Nekonečné čekání před tabulí s výsledky na dojezd Japonek završil jásot českého týmu: Alžběta Pečínková je mládežnickou mistryní světa v kategorii girls!

Další medaili přidala Eliška Hříbková v kategorii mladších dívek (9-11 let). Ani ona se nevyhnula pádu, naštěstí s mírnějšími následky. Eliška zajela vyrovnaný výkon v obou kolech a odměnou je stříbrná medaile. Štěstí bohužel nepřálo naší druhé naději, Denise Pecháčkové, která se po sérii chyb propadla z vedení až na pátou pozici.

Třetí medaili získal český tým v soutěži národů, kde jsme obsadili třetí místo. Nebýt špatně zvolené strategie, mohl být výsledek mnohem lepší, i tak si ale této medaile velmi ceníme – ukazuje totiž, že Česká republika se vydala v práci s trialovou mládeží správnou cestou a daří se zde vytvářet dobrou a dostatečně širokou základnu, ze které lze sestavit kvalitní reprezentační skupinu.

Mládežnické mistrovství světa UCI Trials World Youth Games (Světové hry mládeže, WYG) proběhlo ve dnech 5. – 8. srpna v německém Freiamtu. Český tým letos tvořilo čtrnáct závodníků, zastoupení jsme měli ve všech kategoriích. Kromě medailistek Pečínkové a Hříbkové postoupili do finále také Vojtěch Hříbek a Vojtěch Vepřek v kategorii poussin, Tomáš Vepřek v kategorii minime a Denisa Pecháčková v kategorii youth girls. Těm už se ale bohužel na medaile dosáhnout nepodařilo. Všichni čtyři jsou však ve svých věkových kategoriích prvním rokem a za rok mají šanci na reparát.

UCI Trials Světové hry mládeže se poprvé konaly v roce 2000, letošní ročník byl již sedmnáctý v pořadí. Jsou určené pro mládež ve věku 9 až 16 let, soutěží se v šesti kategoriích – čtyři chlapecké a dvě dívčí. Zájem jezdců neustále roste, za posledních šest let se zvýšil z 83 (2008) na 163 (2016) startujících z 18 zemí. Úspěšné mladé závodníky z minulých ročníků dnes vídáváme na soutěžích dospělých.

Výsledky UCI Trials World Youth Games 2016 Freiamt

Poussins (9-10 let): 1. Mudrák (SVK), 2. Pasturel (FRA), 3. Yokota (JPN) … 8. Hříbek, 9. Vepřek, 20. Kalaš

Youth Girls (9-11 let): 1. Wipf (SUI), 2. Hříbková (CZE), 3. Teraso (JPN)… 5. Pecháčková

Benjamins (11-12 let): 1. Ogura (JPN), 2. Benitez (ESP), 3. Richart (ESP) … 19. Sabáček, 25. Kalaš, 27. Vymětal, 31. Damborský