Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Topforex-Lapierre představil tým a plány na sezónu

Dráha Dráha

Velodrom na Třebešíně přes zimu nespí

MTB MTB

Druhá sezona GAPP System–Cabtech MTB Racing Team

BMX BMX

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Cyklokros Cyklokros

Vyjádřené rozhodčích k vyloučení Hekeleho na MČR

Sálovka Sálovka

Hrdlička s Loskotem obsadili na MS páté místo

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Trial Trial

Urban World Championship

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

Vánoční provoz ČSC
Upozorňujeme, že od 24.12.2018 do 2.1.2019 bude areál ČSC uzavřen. Přejeme hezké svátky a v novém..

Registrace UCI Mountain Bike Teams 2019
Od roku 2019 se UCI MTB týmy musí registrovat přes online platformu dataride. V příloze naleznete př..

Cyklistika v TV / zobrazit vše

Partneři ČSC

Domácí report. silnice

Deset let od úmrtí Veselého

Cyklistická legenda Veselý dojela svůj poslední závod před deseti lety. Letošní ročník Memoriálu Jana Veselého v silniční cyklistice 10. srpna na okruhu na Hlavní třídě v Porubě bude tak mít již desáté pokračování.

Sedmadvacetinásobný mistr republiky, vítěz Závodu míru a československý cyklista 20. století Jan Veselý dojel poslední etapu svého životního závodu právě před deseti lety. Patřil k naší staré gardě, jak říkává Dana Zátopková, dlouholetá kamarádka jednoho z nejslavnějších sportovních vyslanců Československa a výjimečného člověka.

Na kole začínal jako pekařský učeň, když v pracovní dny rozvážel pečivo z pekárny do místních obchodů a na tomtéž kole pak o nedělích závodil. Závod míru v roce 1949 vyhrál s náskokem 12 minut. Na mistrovství světa v Kodani v roce 1955 vybojoval 9. místo. V roce 1957 Závod míru nedojel. Prožíval etapy, kdy málem čůral bolestí, jak vzpomínal a kdy nohama nemohl otočit a rukama pohnout. V etapě do Berlína vzdal. Stal se zrádcem socialistického sportu. "To pamatuji jako dneska," vzpomínal ještě po čtyřiceti letech. "Jak mně najednou přestali říkat Honzíčku a začali soudruhu, soudruhu." Musel vrátit titul zasloužilého mistra sportu...

Dva roky nesměl závodit a to ve věku 34 let prakticky znamenalo konec kariéry."Byl ledoborcem slávy naší moderní cyklistiky," prohlásil o něm při jeho sedmdesátinách ředitel Závodu míru Pavel Doležel. Jeho sláva nikdy nepohasla. S ožívajícím Závodem míru, byl opět Jan Veselý přivolán, aby přispěl k jeho popularitě. Spolu s bývalým rivalem Gustavem Adolfem Schurem otevírali v roce 1996 v naleštěné limuzíně peloton závodu v německých městech. Lidé si jej pamatovali. "Popularita Honzy zůstala ve východním Německu obrovská,snad leckdy větší než u nás“, komentovali tehdy mnozí.

Zažil vítězství, úspěch, slávu i křivdu. Nic z toho v něm ale nedokázalo zastínit smysl pro rovné zápolení, fair play, pro přátelství, které prosazoval nejen na sportovním poli. Za úspěchy měl spoustu trofejí, finanční podporu žádnou. Většinu trofejí rozdal. Třeba jako ceny pro mládežnické cyklistické soutěže.

 

 

CÍCHA JAROSLAV
11.02.2013 | zobrazeno 2062x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC